Dr. h.c. DİLEK SABANCI

Adana’da dünyaya gelen Dilek Sabancı, babası merhum Sakıp Sabancı’nın sosyal sorumluluk ve hayır işleri konularındaki misyonunu üstlenmiştir. Hacı Ömer Sabancı Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ikinci Başkanı ve Özel Olimpiyatlar Türkiye-TÖSSED Onursal Başkanıdır. Dilek Sabancı aynı zamanda 1989 yılında kurmuş olduğu Vista Turizm ve Seyahat A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Dilek Sabancı başarılı öğrencilere ve sporculara kendi adına burs ve ödüller vermektedir. Kendisi engelli çocukların eğitimine, gelişmesine ve sportif faaliyetlerine verdiği destek ve katkılar dolayısıyla çok sayıda ödül almıştır. Dilek Sabancı, Sabancı Vakfı kanalıyla çok sayıda kalıcı eserin yapımını üstlenerek, bu eserlerin toplumun hizmetine sunulmasını sağlamıştır. Bu eserlerden bazıları; İstanbul’da “Dilek Sabancı Anadolu Ticaret Meslek Lisesi” ve “Dilek Sabancı Parkı”, Antalya’da “Dilek Sabancı Antalya Spor Salonu”, Kocaeli’de “Dilek Sabancı Gülen Yüzler Mesleki Rehabilitasyon ve İşyeri Merkezi”, Konya Selçuk Üniversitesi’nde “Dilek Sabancı Konservatuvarı” ve Mardin’de “Sakıp Sabancı Kent Müzesi” ve “Dilek Sabancı Sanat Galerisi”dir.

Dilek Sabancı’ya, Mardin’e sağladığı katkılardan dolayı 28 Ocak 2016 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanı verilmiştir.