Özel Olimpiyatlar Türkiye’de Bir İlk Özel Bakım: Sağlık Konferansı | Özel Olimpiyatlar Türkiye

Özel Olimpiyatlar Türkiye’de Bir İlk Özel Bakım: Sağlık Konferansı

Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak bu yıl ikinci kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin konuğu olduk.  23. Bahar Şenlikleri çerçevesinde sportif etkinliklerin yanı sıra Sağlıklı Sporcular Projemiz kapsamında, Türkiye’de bir ilk olan Özel Bakım: Sağlık adlı konferansı hayata geçirdik.  Sosyal ve sportif etkinliklerin yanı sıra akademik bir konferansla da bu güzel yılı taçlandırmış olduk.

Özel Bakım : Sağlık Konferansının ilk oturumunun başkanlığını Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Klinik Direktörü olan Prof. Dr. İlknur Tanboğa yaptı. Konuşmacı olarak ise Özel Olimpiyatlar Romanya’dan Dr. Arina Vinereanua, Özel Olimpiyatlar Latin Amerika’dan Prof. Dr. Gabriela Scagnet ve Özel Olimpiyatlar Asya Pasifik’ten Prof. Dr. Reena Kumar katıldı. Dünyanın dört bir yanından gelen klinik direktörlerimiz özel eğitim gereksinimli bireylerde diş ve ağız bakımı konusundaki tecrübe ve bilgilerini katılımcılarla paylaştı.  Katılımcılar farklı bölgelerde gerçekleştirilen taramalarla ilgili kıyaslama yapma ve soru sorma şansı yakaladı.

Konferansın ikinci oturumu ise konferansa ev sahipliği yapan Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Malkoç’un oturum başkanlığı ile devam etti.  Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan değerli konuşmacılar Prof. Dr.Kezban Bayramlar, Doç. Dr. Hatice Yıldırım Sarı ve Uzm. Dyt.  Sılay Dal özel eğitim gereksinimli bireylerde protez kullanımı, özel bakım ve beslenme konularında katılımcıları aydınlattı. Türkiye ve KKTC’de bu konuda başarılı çalışmalar yapıldığını görmek bizleri çok mutlu etti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği konferansta emeği geçen tüm Klinik Direktörlerimize ve ev sahipliği için Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne gönülden teşekkür ederken bir başka akademik konferansın şimdiden sözünü veriyoruz. 

Fotoğraflar