Artık Söz Elçi Sporcularımızda

Özel ve partner sporcularımız artık her alanda seslerini yükseltiyor, kendileri adına konuşuyor. Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak özel eğitim gereksinimi olan bireylerin diğer bireylerle spor aracılığı ile biraraya gelerek eşit şartlarda oyunlara ve hayata dahil olması, kendileri adına konuşabilmeleri için Özel Elçi Programını hayata geçiriyoruz.

Türkiye’nin 7 ilinden gelen özel ve partner sporcular iki gün boyunca benzersiz bir deneyim yaşadı. Elçi sporcu eğitimi kapsamında uzman psikologlardan iletişim, özgüven, gönüllülük üzerine eğitim alan elçi sporcular, drama çalışmaları ile bu yeteneklerini pratiğe dökme şansı yakaladı. Kendi atölyelerini tasarlayarak birlikte iletişimden el becerisine kadar bütün yeteneklerini geliştirecek çalışmalara imza attılar. Hem kendilerini geliştirdiler hem de aralarındaki dostluk bağını….

Elçi sporcu hareketiyle, özel ve partner sporcularımızın toplumun her alanında bulunmaları, daha çok söz sahibi olmaları, diğer akranlarının sesi olmaları ve tüm karar verme süreçlerine dahil olmalarını amaçlıyoruz. Kısacası artık biz susuyoruz; onlar konuşuyor. Siz de onlara kulak verin!

Galatasaray Kulübü’nün En ‘Özel’ Üyesi!

Size güzel bir haberi müjdelemek için geldik... Birçok projemizde ve etkinliğimizde yüzme branşında aldığı madalyalar ile başarının ve cesaretin örneği olan özel sporcumuz Dostum Durducan Nevruz, en büyük hayallerinden birini, geçtiğimiz günlerde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ebru Köksal eşliğinde gerçekleştirdi. Hem yönetim kurulu üyemiz hem özel sporcumuz olan Durducan Galatasaray Kulübüne üye oldu. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in elinden üyelik beratını alan sporcumuzun heyecanına, salonda bulunan izleyiciler alkışlarıyla ortak oldu. Uzun süre alkışlanan özel sporcumuzun mutluluğu ve pozitif enerjisi tüm salonu sardı...

Biz de sporcumuzu başarısı cesareti ve azmi için kutluyoruz...

Basketbolda Tarih Yazdık!

Özel sporcularımızla iki gün boyunca OneTeam Projesi kapsamında sahalardaydık.

19 Aralık Salı Günü özel sporcularımızla Euroleague Fenerbahçe Doğuş- Kızılyıldız maçından önce Fenerbahçe basketbolcularıyla seremoniye çıktık. Ardından Avrasya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen özel sporcularımızın devre arasında yaptığı gösteri maçıyla oyunun ve hayatın birlikte olduğu mesajını bir kez daha verdik.  Özel sporcularımız Fenerbahçe Doğuş ve Kızılyıldız takımı oyuncuları ile hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Fenerbahçe yıldız oyuncusu Gigi Datome özel sporcularımıza formasını hediye etti. Eğlenceli gösteri maçının ardından kıyasıya mücadeleyi en önden izleme şansı yakaladık.

Hızımızı alamadık! One Team Projesi kapsamında ikinci durağımız Volkswagen Arena’da oynanan EuroCup Darüşşafaka Basketbol -Torino maçı oldu. Şişli Saadet İş ve Uygulama Okulu’ndan gelen özel sporcularımız seremonide basketbolculara eşlik etti. Devre arasında Darüşşafaka öğrencilerinin partnerliğinde yaptığımız gösteri maçında bütün basketlerimizi özel sporcularımız için attık. Yine tribünlerde ön sıralar bizim için ayrılmıştı.

Seyircilerin özel ilgisi ve ev sahipliği için bütün basketbol severlere çok teşekkür ederiz.  Seneye yine bir Euroleague maçında görüşmek üzere! 

Biruni Üniversitesi’nde Özel Olimpiyatlar Türkiye Rüzgârı Esti!

16 Kasım 2017 Cumartesi gününü Özel Olimpiyatlar Türkiye Biruni Üniversitesi FunFitness Etkinliği ile süsledik.

Yeni paydaşlarımız arasında yer alan Biruni Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kulübü ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizde önce İlkyaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden gelen özel sporcularımızı funfitness branşında sağlık taramasından geçirdik. Ardından formalarını giyinip sahaya inen özel sporcularımızla Biruni Üniversitesi basketbol takımı sporcuları akıllardan uzun süre silinmeyecek bir dostluk maçına imza attılar. Birlikteliğin ve dostluğun vurgusunun yapıldığı bu özel maçın ardından madalyalarını alan sporcularımızın mutluluklar ve heyecanları tüm seyircileri ve üniversiteyi sardı.

Biruni Üniversitesi’ne, Biruni Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kulübü gönüllülerine, değerli hocamız Yrd. Doç. Dr. Buket Akıncı’ya Özel Olimpiyatlar Klinik Direktörü Ömre Doğru’ya ve ekibine kocaman teşekkürlerimizi yolluyoruz. Yeni bir etkinlikte bir araya gelmek için sabırsızlanıyoruz! 

Dünya Engelliler Gününde Atamızın Huzurunda Söz Verdik

Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak Bilkent Lisesi ev sahipliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel ‘Birlikte Atan Kalpler’ etkinliği düzenledik. Özel ve partner sporcularımız bu güzel günde önce birlikte oynayıp eğlendi, sonra da Anıtkabir’i ziyaret ederek Ulu Önder Atatürk’e saygı ve sevgilerini dile getirme şansı yakaladı.

İki gün süren ‘Birlikte Atan Kalpler’ etkinliğinin ilk gününde 200 özel ve partner sporcumuzun katılımıyla kocaman bir aile olduk. Etkinliğe Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Civelek, Bilkent Üniversitesi Dekanı Prof Dr. Kamer Rodoplu, Bilkent Okulları Genel Koordinatörü John O’Dwyer’ın yanı sıra Bilkent Lisesi Müdürü Dr. Aykut İnan İşeri de katılarak özel ve partner sporcularımıza alkışlarıyla destek oldu. 3’lü Karma Basketbol oyunlarında ter döken sporcularımız ardından Bilkent Lisesi ve Bilkent Üniversitesi’nden gelen 60 gönüllü öğrenci ile çeşitli eğitici atölye çalışmalarına dahil oldu. Tüm sporcuların mutluluğu madalyalarını taktıklarında gözlerinden okunuyordu.

İkinci gün ise gurur ve özlemi birarada yaşadığımız çok özel anlar yaşadık. Özel ve partner sporcularımızla beraber Engelliler Günü kapsamında Anıtkabir’i ziyaret ederek, birlikte mozoleye çelenk koyduk. Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Civelek Anıtkabir anı defterine 35 senelik hayatımızı ve geleceğimizi şu satırları yazarak özetledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk,

Özel Olimpiyatlar Türkiye Ailesi olarak, zat-ı alinizin dile getirdiği “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır” sözünü kendimize pusula belirleyerek, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın sosyal hayata katılımlarını desteklemek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Bu özel çocuklarımızı 35 yıldır sevgi ve ilgiyle kucaklarken, onların dört duvar arasındaki hayatları ile dışarıdaki yaşamın arasındaki duvarları ortadan kaldırmak, özel çocuklarımızı sosyal hayatın içine çekerek yaşıtlarıyla kaynaşmalarını sağlamak; çocuklarımızın, ailelerin ve toplumumuzun umutlarını yeşertmek, yegâne amacımız…

Zat-ı alinizin ‘geleceğin gülü, yıldızı ve ikbal ışığı’ olarak işaret buyurduğunuz çocukların mutluluğu için daima çalışacağımıza söz veriyoruz.”

Bu söz ile nice 35 yıllara beraber yürüyeceğiz, oyunları ve hayatı beraber güzelleştireceğiz. 

Minik Sporcular Projesinin Bu seferki durağı Adnan Menderes Üniversitesi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Minik Sporcular Projesinin yürütüldüğü Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi ev sahipliğinde muhteşem bir etkinliğe imza attık. Engelli Birim Koordinatörlüğü, Engelsiz Yaşam Topluluğu, Adana Menderes Üniversitesi Uygulama Anaokulu, ve Hacı Hüseyin Arslan Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nin katılımıyla minik sporcularımız eğlence dolu anlar yaşadı. Etkinliğe Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Törün Özer, Prof. Dr. Halil Kırnak, Engelli Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bildiren ve Ülke Direktörümüz Didem Ünsür de katılarak hem alkışlarıyla minik sporcularımızı destekledi hem de madalyalarını takarak bu sevince ortak oldular.

Coşkulu bir kalabalığın katıldığı etkinlikte minik sporcularımız kedi gösterisiyle sahada olduğu kadar sahnede de yetenekli olduklarını katılımcılara gösterdiler. Üniversiteden çok sayıda gönüllü öğrencinin destekleriyle gerçekleşen bu etkinlik için Adnan Menderes Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Minik sporcularımızın kalplerini sıcacık sevginizle doldurdunuz. Bir sonraki etkinliği dört gözle bekliyoruz. 

Çukurova Üniversitesi’nde Özel Olimpiyatlar Ateşi

30 Kasım 2017 tarihinde Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde yine muhteşem bir bölge oyununa daha imza attık. Atletizm, masa tenisi, karma bocce ve karma basketbol branşlarında düzenlenen oyunlara 4 ilden 21 özel eğitim kurumu katıldı. 160 özel ve partner sporcumuz sahalarda beraber mücadele etmenin zevkini yaşarken, kazandıkları madalyaları da gururla sergilemekten çekinmedi. Bu sene ilk defa bir bölge oyunumuza partner olarak Suriyeli mülteci sporcular da katıldı. Ailemiz onlarla daha da güçlendi. Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak #OyunBirlikte #HayatBirlikte mottosuyla çıktığımız bu yolda toplumun her kesiminden bireyleri biraraya getirmeye, oyunlarımıza dahil etmeye çalışıyoruz. Özel sporcu yeminimiz mülteci sporcularımızın da katılımıyla daha bir renkli ve daha bir güçlü çıktı.

Organizasyonun baştan sona başarılı geçmesi için çalışan tüm Çukurova Üniversitesi öğretim elemanlarına, sıcacık kalplerini bize açan gönüllü öğrencilerimize sonsuz teşekkür ediyoruz. Seneye yapılacak bölge oyunlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. 

'Biz Özeliz, Bağışlayın’ Başarımız Taçlandı

Çalışmalarımızı daha geniş kitlelere duyurmak, daha fazla insanın desteğini alarak daha büyük işler başarmak için geçtiğimiz Şubat ayında başlattığımız ‘Biz Özeliz Bağışlayın’ #oyunbirlikte #hayatbirlikte kampanyası yaratıcılığın, etkinin ve kalitenin değerlendirildiği iletişim dünyasının önemli ödüllerinden Felis Ödülleri'nde ‘Kanaat Önderleri ve Etki Sahipleri Aracılığıyla İletişim’ kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Başarılarımızın katlanarak artacağına inancımız tam!

15. Uluslararası Spor bilimleri Kongresi’nde çok ‘özel’ bir dernek vardı

Spor Bilimleri Derneği’nin organizatörlüğünde 15-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen 15. Uluslararası Spor Bilimleri Kongresi'ne katıldık. Türkiye’nin neredeyse her üniversitesinden spor bilimleri fakültelerinin ve öğretim görevlilerinin katıldığı bu büyük organizasyonda standımızla tüm katılımcılara Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin etkinliklerini ve projelerini anlattık. Kongrenin 2. Gününde konuşmacı olarak yer alan Spor Direktörümüz Kerem İlgün’ün de Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin özel sporcuların hayatlarında nasıl pozitif değişiklikler yaptığını tanıtım sunumumuzla katılımcılara aktardı.

Şu ana kadar etkinlik ve projelerimizde Türkiye’nin en itibarlı 20 üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Bu kongreden sonra bu aileyi daha da büyütmek daha fazla özel sporcuya ulaşmak için çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz. Her şey sporcularımız için…

Akdeniz Üniversitesi’nde Özel Olimpiyatlar Türkiye Ateşi

Bölge oyunlarımızın bu sefer ki durağı Akdeniz’in incisi Antalya idi… Akdeniz Üniversitesi’nin muhteşem ev sahipliğinde gerçekleştirilen Akdeniz Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’na Uşak ve Antalya illerinden toplam 9 özel eğitim kurumumuz katıldı. Atletizm, yüzme ve karma bocce branşlarında düzenlenen oyunlarda 118 özel ve partner sporcumuz madalya kazanmanın sevincin yaşadı. Tüm sporcular diş branşında sağlık taramasından geçirildi. Sporcularımız hem spor branşlarında ter döktü hem de birlikte neler başarabileceklerini tüm izleyicilere kanıtladı. 

Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden gelen gönüllü öğrenciler oyunlar süresince sporcularımızı yalnız bırakmadı. Oyunlarda klinik doktorlar, gönüllü öğrenciler, eğitmenler, antrenörler ve sporcularla birlikte yaklaşık 250 kişilik kocaman bir Özel Olimpiyatlar Türkiye ailesi olduk. Bu sıcacık ev sahipliği için Akdeniz Üniversitesi’ne teşekkür ediyor bir sonraki oyunları dört gözle bekliyoruz. 

35. Yılımızda Tarihimizin En Görkemli Ulusal Oyunlarına İmza Attık!

Size çok güzel haberlerle geldik... Türkiye’nin dört bir yanından katılan sporcularımızla en büyük etkinliğimiz olan ulusal oyunları, bize tüm kapılarını sonuna kadar açan Pamukkale Üniversitesi’nde gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

Türkiye’nin 35 ilinden gelen 780 özel ve partner sporcumuzun mutluluğunun yanı sıra 250 antrenör ve 300 gönüllü öğrencinin pozitif enerjisi ile 3 gün boyunca tüm Denizli’yi büyüledik... 1500 kişilik koca bir aile ile 7 spor branşında oyunlarımızı gerçekleştirirken katılan bütün özel ve partner sporcularımızı 5 branşta sağlık taramasından geçirdik.

Bu sene bizim için daha da özeldi. Çünkü Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak 35. yaşımızı da ulusal oyunlarda kutlama şansı yakaladık. 35. Yıl partisinde tüm sporcularımız doyasıya eğlendi. Tüm bu eğlencelerin ardından spor branşlarında ter döken sporcularımız madalya coşkusunu da tattı.

Oyunlar süresince sporcularımızı bir an olsun yalnız bırakmayan Pamukkale Üniversitesi gönüllü öğrencilerine kucak dolusu sevgilerimizi gönderiyoruz.. Organizasyonun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Pamukkale Üniversitesi öğretim elamanları ve çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Oyunlarımız da hayat da sizlerle daha bir güzel…

Özel Olimpiyatlar Türkiye Bölge ve Ulusal Oyunlara Katılım Kriterleri

1- Bireysel branşlara 8 yaş ve üzeri özel sporcular katılabilir.

2- Takım sporlarına 15-25 yaş arası özel ve partner sporculardan oluşan takımlar katılabilir.

3- Katılımcı kurumlar oyunlar öncesinde mutlaka kurum kaydını tamamlamış olmalıdır.

4- Her sporcunun sağlık raporu ve veli izin belgesi oyunlar öncesinde alınmalı ve Özel Olimpiyatlar Türkiye’ye kayıt sırasında beyan edilmelidir. Belgelerin eksik olması durumunda kayıt işlemi yapılmayacak ve sporcular kesinlikle oyunlara dâhil edilmeyecektir. Eksik belgesi olan sporcuların ulaşım ve konaklama masrafları tarafımızdan karşılanmayacaktır.

5- Sporcuların, oyunlara katıldıkları branşta temel becerilere sahip olmaları gerekmektedir.

6- Katılımcı antrenör ve öğretmenlerin mutlaka branşlarına yönelik bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

7- Sporcuların branş talimatları ve kurallarına uygun olarak hazırlanmaları gerekmektedir. http://www.soturkiye.org.tr adresinden branş kuralları ve talimatnamelerine ulaşabilirsiniz.

8- Karma takım sporlarından katılım gösteren kurumlar oyunlar öncesinde mutlaka düzenli antrenman sürecinden geçmelidirler.

9- Özel ve partner sporcular tam bir takım ruhu içinde hareket edebilmeli, spor ve sosyal alanlarda daha önceden kaynaşarak birlik ve berberlik içinde hareket etmelidir.

10- Düzenli antrenman yapmayan, yerel ve bölgesel oyunlara katılmayan kurumlar Ulusal Oyunlara katılamazlar.

11- Sporcu sağlığı açısından oyunlarda branşa uygun malzeme ile katılım zorunludur. (Örnek; futbol branşı için forma, tekmelik vb. malzemeler)

12- Kız sporcuların oyunlara katılımını teşvik etmek amaçlı, kız sporcu getiren kurumlara ilave kotalar açılmaktadır.

13- Her sporcu yalnızca bir spor branşında oyunlara katılım gösterebilir.

  1  2  3  4  Sonraki Sayfa    Son Sayfa >>