Özel ve partner sporcular Gazi Üniversitesi’nde ‘tek yürek’ oldu

Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Ankara’da ilk defa bir bölgesel oyuna imza attık. Düzenlediğimiz ‘Gazi Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’ na 4 ayrı ilden 100 özel ve partner sporcu katıldı. Atletizm ve karma basketbol branşlarında düzenlediğimiz oyunlarda, birlikte yarışıp eğlenmenin keyfini yaşayan genç sporcularımız gün sonunda madalya kazanma mutluluğunu da paylaştı. Oyunlara katılan tüm özel ve partner sporcular Genel Sağlık branşında uzman Klinik Direktörlerimiz tarafından sağlık taramasından geçirildi.

Bu oyunlarda bir ilki daha gerçekleştirdik. Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı ve eski milli atlet Doç. Dr. Hacı Ahmet Pekel özel sporcumuz ile bir gösteri yarışı yaptı. Yarışın startını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan verirken, her zaman ki gibi kazanan özel sporcumuzun azmi ve cesareti oldu. Hacı Ahmet Hocamız hayatının en eğlenceli ama zor yarışını gerçekleştirdi. J

Bu dolu dolu geçen güzel etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan ve tüm organizasyonu sırtlayan Gazi Üniversitesi Spor bilimleri Fakültesi hocalarına, özellikle tüm kalbini bize açan Doç. Dr. E. Levent İlhan’a, gönüllü olarak destek veren güler yüzlü öğrencilerine, oyunlarımıza katılarak bizlere cesaret ve başarıyı canlı olarak gösteren tüm sporcularımıza teşekkür ederiz. 

Kırmızı Topumuz Ordu Üniversitesi’nde

Karadeniz Bölgesindeki 4 ayrı ilden gelen özel eğitim kurumlarımızı bu kez Ordu Üniversitesi’nde ağırladık.

 90 özel ve partner sporcumuzun katılım gösterdiği, tek gün süren bölge oyunlarında kurumlar kayıtları tamamladıktan sonra Ordu Üniversitesi spor salonunda gerçekleşen coşkulu açılışa katıldılar. Açılış töreninin ardından özel ve partner sporcularımız atletizm, karma basketbol ve masa tenisi branşlarında yeteneklerini sergilediler.  Gönüllüler, özel ve partner sporcuların arasında kurulan dostluğun sıcaklığı bütün Ordu’yu sardı.

Muhteşem ev sahipliği için Ordu Üniversitesine, azimleri ile kendilerine hayran bırakan özel ve partner sporcularımıza, gönüllülüğün ne demek olduğunu bir kez daha gösteren gönüllülerimize en içten teşekkürlerimizi yolluyoruz. Oyunlar da hayat da sizinle güzel!

Karabük Üniversitesi’nde Özel Olimpiyatlar Ateşi

Karadeniz Bölgesindeki 4 ilden gelen özel eğitim kurumlarımızı bu sene ilk defa  Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde  ağırladık. Karabük Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’na katılan 92 özel ve partner sporcumuz atletizm ve karma futbol branşlarında performanslarını sergilediler. Karadeniz bölgesindeki kurumları kapsayan bölge oyunlarının birincisini Karabük Üniversitesi’nin muhteşem ev sahipliği sayesinde başarı ile tamamladık.  

Tek gün süren bölge oyunları formatında kayıtlarını tamamlayan kurumlar Ayyıldız Stadyumu’ndaki eğlenceli açılış törenine katıldı. Oldukça coşkulu bir izleyici grubu tarafından alkışlanan sporcularımız, her iki branşta da ‘cesaret ve başarı’nın ne olduğunu tüm katılımcılara ispatladılar. Tüm sporcularımızı diş branşında sağlık taramalarından da geçirmeyi unutmadık.

Bu dolu dolu geçen bir günün ardından hem sporcularımız hem de ekibimizin hafızasında Karabük Üniversitesi’nden katılan gönüllü öğrencilerimizin ve hocalarımızın sıcacık gülümsemeleri kaldı. Bir sonraki etkinlikte buluşmak üzere Karabük Üniversitesi’ne ‘hoşça kal’ dedik.

Özel ve Partner Sporcular Bowling’te hünerlerini sergiledi

Birleştirme Projesi kapsamında Marmaris Çağdaş Bilim Koleji ve Beyaz Martılar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sporcuları bu sefer yeteneklerini yeşil sahalar yerine Bowling salonunda sergiledi. Özel ve partner sporcuların yaptıkları Bowling maçlarında, dostluk kazanırken günün tek kaybedeni bowling lobutları oldu. :)

Marmaris’te ikinci Birleştirme Projesi etkinliğinden özel ve partner sporculara güzel bir etkinliğinin yanı sıra güzel fotoğraf kareleri hatıra kaldı. Sıcacık yürekleriyle bowling salonunu ısıtan her iki kurumun öğretmenlerine ve öğrencilerine teşekkür ediyoruz. Oyunlar da hayat da sizlerle güzel…

Ege Bölge Oyunları rüzgarı bu sene Muğla’da esti

Ege Bölgesinden gelen özel eğitim kurumlarımızı bu sene Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde Muğla’da ağırladık. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Özel Olimpiyatlar Bölge Oyunları’na katılan özel ve partner sporcularımız atletizm, yüzme, masa tenisi, karma futbol ve karma basketbol branşlarında performanslarını sergileme şansı yakaladılar. 6 ilden gelen 220 özel ve partner sporcunun katıldığı etkinliklerde antrenörler, öğretmenler, doktorlar ve gönüllülerle birlikte  katılımcı sayımız 450 kişiye ulaştı.

İki gün süren bölge oyunlarının ilk gününde tüm sporcularımızın seviye belirleme yarışmaları tamamlanırken,  ikinci gününde ise açılış töreninin ardından oyunlarımızı düzenlendik. Her iki günde de tüm sporcularımızı klinik direktörlerimizin koordinasyonunda 5 ayrı sağlık branşında taramalardan geçirdik.

Etkinliğin en başından sonuna kadar Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi hocaları ve gönüllü öğrencileri bir an olsun bile bizi yalnız bırakmadı. Tüm hocalarımıza ve gönüllü öğrencilerimize oyunları ve hayatı güzelleştirebileceğimize olan inancımızı artırdıkları için teşekkür ediyoruz. 

Birleştirme Projemiz Artık Marmaris’te!

Özel eğitim gereksinimi olan bireylerle diğer bireyleri, spor takımları ve sosyal etkinliklerde biraraya getirdiğimiz Birleştirme Projemiz güçlenerek büyümeye devam ediyor. Birleştirme Projesi artık Muğla’nın Marmaris İlçesinde de etkinliklerine başlıyor…   Martılar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Çağdaş Bilim Koleji’nin ev sahipliğinde Marmaris’teki özel sporcularımız da artık bu büyük ailenin bir parçası olacak.  

Bu güzel işbirliğinin ilk duyurusu Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan’ın ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşıldı.

Basın toplantısının ardından Özel eğitim gereksinimi olan bireylerle ilgili Çağdaş Bilim Koleji öğrencilerine eğitimler verildi. Hemen ardından partner ve özel sporcular soluğu yeşil sahada aldılar. Karma Futbol etkinliğinde özel ve partner sporcular gol sevincini beraber yaşadı ve arkadaşlıklarının ilk adımlarını attılar.

Bu güzel projeyi, sıcacık yürekleriyle Marmaris’e taşıyan Çağdaş Bilim Koleji ailesine teşekkür ediyor, bir sonraki etkinliği heyecanla bekliyoruz. 

Kocaeli Etkinliklerimiz Hız Kesmiyor…

Kocaeli bu seneye hızlı bir giriş yaparak özel sporcular için yapılan etkinliklerini artırdı ve zenginleştirdi. İlk etkinlikte Nuh Çimento Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi'nden özel sporcularımız ile Cahit Elginkan Anadolu Lisesi'nden katılan partner sporcularımız günün en özel öğününü birbirlerine ayırdılar. Birlikte kahvaltı yapıp mutluluklarını ve dostluklarını pekiştirdiler. Bir sonraki etkinlikte yeniden bir araya gelme sözü vererek ayrıldılar.

İkinci etkinlikte ise Kocaeli Yaşama Sevinci İş Uygulama Merkezi ile İhsaniye Anadolu Lisesi katılımcıları antrenmanlarda bir araya geldi. Aralarında kurdukları dostluk ve sahadaki sıcak atmosfer izlenmeye değerdi. ... Sporcularımız ‘bir’ ve ‘birlikte’ olmanın mutluğunu doyasıya yaşadı.

Kocaeli’nde kocaman kalpleriyle bu etkinlikleri hayata geçiren tüm aile üyelerimize kucak dolusu teşekkürlerimizi gönderiyoruz. 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Bölge ve Ulusal Oyunlara Katılım Kriterleri

1- Bireysel branşlara 8 yaş ve üzeri özel sporcular katılabilir.

2- Takım sporlarına 15-25 yaş arası özel ve partner sporculardan oluşan takımlar katılabilir.

3- Katılımcı kurumlar oyunlar öncesinde mutlaka kurum kaydını tamamlamış olmalıdır.

4- Her sporcunun sağlık raporu ve veli izin belgesi oyunlar öncesinde alınmalı ve Özel Olimpiyatlar Türkiye’ye kayıt sırasında beyan edilmelidir. Belgelerin eksik olması durumunda kayıt işlemi yapılmayacak ve sporcular kesinlikle oyunlara dâhil edilmeyecektir. Eksik belgesi olan sporcuların ulaşım ve konaklama masrafları tarafımızdan karşılanmayacaktır.

5- Sporcuların, oyunlara katıldıkları branşta temel becerilere sahip olmaları gerekmektedir.

6- Katılımcı antrenör ve öğretmenlerin mutlaka branşlarına yönelik bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

7- Sporcuların branş talimatları ve kurallarına uygun olarak hazırlanmaları gerekmektedir. http://www.soturkiye.org.tr adresinden branş kuralları ve talimatnamelerine ulaşabilirsiniz.

8- Karma takım sporlarından katılım gösteren kurumlar oyunlar öncesinde mutlaka düzenli antrenman sürecinden geçmelidirler.

9- Özel ve partner sporcular tam bir takım ruhu içinde hareket edebilmeli, spor ve sosyal alanlarda daha önceden kaynaşarak birlik ve berberlik içinde hareket etmelidir.

10- Düzenli antrenman yapmayan, yerel ve bölgesel oyunlara katılmayan kurumlar Ulusal Oyunlara katılamazlar.

11- Sporcu sağlığı açısından oyunlarda branşa uygun malzeme ile katılım zorunludur. (Örnek; futbol branşı için forma, tekmelik vb. malzemeler)

12- Kız sporcuların oyunlara katılımını teşvik etmek amaçlı, kız sporcu getiren kurumlara ilave kotalar açılmaktadır.

Minik Sporcular Projesi Artık Tüm Türkiye’de

Pilot uygulaması 2016 Mart-Mayıs aylarında gerçekleştirilen Minik Sporcular Projesi, 2016-2017 yılında 18 farklı noktada hayata geçiriliyor. 2-7 yaş arasındaki özel eğitim gereksinimi olan bireylere psiko-motor becerilerini geliştirecek eğitimler verilen projede 9 üniversite ve 9 özel eğitim anaokulu projeyi kendi illerinde uygulayacak.

23 Ocak 2017, Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz basın toplantısı ile projenin bu seneki uygulama noktalarını ve hedeflerini tüm kamuoyu ile paylaştık. Onursal Başkanımız Dilek Sabancı, P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ve Migros Tic. Aş. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zaman’ın sözcülüğü ile duyurulan projeye ünlü isimler de destek verdi. Özge Borak, Yusuf Çim ve Ekin Mert Daymaz sadece basın toplantısına katılmakla yetinmediler formalarını da giyip özel sporcularımızla beraber bir dostluk maçı yaptılar. P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu da formasını giyip soluğu sahada alan isimlerdendi. Ünlüler ve özel sporculardan oluşan karma takımlarımız kıyasıya bir mücadelenin sonunda tüm basketleri Minik Sporcular Projesi’nin hayata geçirilmesi için attı. Maçın sonunda her zaman olduğu gibi dostluk kazandı.

Güzel basketler onlardan projenin sağlıklı olarak hayata geçirilmesi ise bizden olsun… Minik Sporcular Projesi artık tüm Türkiye’de…

Artık Ulusal Gönüllülük Komitesi Üyesiyiz

27 Ocak 2017 tarihinde yapılan UGK Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak katıldık ve derneğimizi tanıttık. Yapılan oylama sonrasında Özel Olimpiyatlar Türkiye artık Ulusal Gönüllülük Komitesi- UGK üyesi... Ulusal Gönüllülük Komitesi gönüllülerimiz konusunda önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz projelerimiz için bize güçlü bir deneyim platformu sağlayacak.

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), gönüllülüğün tanınması, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını destekleyen stratejik bir danışma organı olarak 2013 yılında kuruldu. Gönüllülüğün tanınması gibi ortak bir amaç doğrultusunda gönüllülük alanındaki aktörleri bir araya getirerek, işbirliğini desteklemeyi ilke edinmiş bir organdır.

Bu güzel oluşumun içinde olmaktan dolayı çok mutluyuz. Gönüllüğün güçlendirilmesi, tanınması için tüm görevleri de yerine getirmeye gönüllüyüz… 

Birleştirme Projesi Kalıcı Dostluklar Kurmak İçin Çorum'daydı

Özel Olimpiyatlar Türkiye'nin özel eğitim gereksinimi olan bireyleri diğer bireylerle bir araya getirerek sportif ve sosyal faaliyetlerle kalıcı dostluklar kurmalarını amaçlayan projesi Birleştirme Projesi 29.12.2016 tarihinde bu kez Çorum gençlerini bir araya getirdi.

Birleştirme projesi kapsamında Çorum'da gerçekleştirilen basketbol etkinliğinde Çorum Zübeyde Hanım Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinden özel sporcular, Çorum Eti Anadolu Lisesinden partner sporcular bir araya geldi. 10 özel, 25 partner sporcunun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte karma basketbol takımları oluşturuldu. Antrenörleriyle yaptıkları antrenmanlardan sonra gerçekleştirilen mini basketbol maçıyla özel ve partner sporcular doyasıya eğlendi.

 

  1  2  3  4  Sonraki Sayfa    Son Sayfa >>