Runatolia 2019’da Bizim İçin Koşmak İster Misiniz?

Keyifli ve verimli bir Vodafone 40. İstanbul Maratonu’nu geride bıraktık. 

Bu farkındalık aşılayan, keyifli yolda tüm koşucularımız Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin özel eğitim gereksinimi olan bireyleri için ; arkadaşlarına, dostlarına ‘Biz Özeliz Bağışlayın’ dedi. 

Bu çağrı sayesinde 609 zihinsel engelli bireyin evinden çıkıp sosyal ve sportif alanları katılımı için 152.247,31TL kaynak yarattılar.

Şimdi sırada 3 Mart’ta Antalya’da gerçekleşecek Runatolia 2019 var...

Biz yine daha fazla özel sporcuya ulaşmak için İyilik Peşinde Koş’acağız.

Dilerseniz kurumuzla dilerseniz bireysel olarak bizim için koşmak isterseniz  bakpinar@soturkiye.org.tr adresinden veya 0312 577 3744-46-48 numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Bu Koşu Özel Koşu!

Özel Olimpiyatlar Türkiye’den 35. yılına ‘özel’ manifesto

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve oyun olanakları sunan Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak 35. yılımıza özel manifestomuzu yayınladık.

Birlikteliğin gücüne, hayatın eşitliğine ve oyunun önemine vurgu yaptığımız manifestomuzda, daima şeffaf, hesap verebilir, katılımcı, yenilikçi ve toplumsal uyum için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olacağımızı, bunu görev bilinci ile değil aşk ile yapacağımızı taahhüt ediyoruz!

Biz, özel çocuklarımızın toplum içinde eşit şartlarda yaşaması için üzerimize düşen her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz

Özel Olimpiyatlar Türkiye Manifestosu

Biz, Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak, birlikteliğin gücüne, hayatın eşitliğine, oyunun önemine inanıyoruz.

Biz, özel eğitim gereksinimi olan çocuklarımızın eşitlik anlayışıyla hayata katılması için çalışıyoruz. Çünkü, bizim için bu ülkenin tüm çocukları özel!

35 yıldır tek bir amacımız var; özel çocuklarımıza, oyun ve spor aracılığıyla toplumda saygı gören, yararlı ve üretken bireyler olabilmeleri için fırsat vermek.

Sporun birleştirici gücünü araç olarak kullanarak, yıl boyunca toplumsal uyumu sağlayacak projeler ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

Bir çocuğa inanmak, yaptığımız işin temeli. Biz, her çocuğun potansiyeline inanıyor; hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kalbimizi de imkanlarımızı da paylaşıyoruz.

Biz, özel çocuklarımızın sadece spor sahalarında değil toplumun her katmanında eşit olması için çalışıyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanında oyunlar organize ediyor, gittiğimiz her noktaya cesaret, eğlence ve spor götürüyoruz.

Sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da özel sporcularımızın ülkemizi temsil edebilmeleri için yurtdışında da oyunlara katılıyor, ülkemizin bayrağının gururla dalgalandırıyoruz.

Tüm dünyadaki en yeni, en faydalı projeleri ve uygulamaları inceliyor, özel sporcularımızın da faydalanması için ülkemizde uygulamaya koyuyoruz.

Bir dokunuşun bile özel çocukların hayatında olumlu değişikliklere yol açacağını biliyoruz. Bu nedenle faaliyetlerimizde kalıcı etkiler bırakmak için yıl boyunca sürdürülebilir dokunuşlar yaratmayı hedefliyoruz.

Spor yoluyla çocukların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı oluyor, cesaretlerini keşfetmeleri ve sergilemeleri için fırsat yaratıyoruz. Toplumla ilişkilerini güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Başarı ve mutluluk! Tüm çocuklarımıza bu iki kavramı aşılıyoruz… Birlikte başarıyoruz, mutluluğu paylaşıyoruz! Engelleri aşmak, başarmak ve mutlu olmak için, kazanmanın değil katılmanın önemli olduğunu vurguluyoruz.  

Biz, herkesi ‘kırmızı top’un peşine düşmeye davet ediyoruz. Daha güzel bir dünyada eşit şartlarda hep birlikte yaşamak için hepimizin sorumlu olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle her bir kurumu, her bireyi göreve çağırıyoruz.

Kalbimizde sonsuz yer var. Özel Olimpiyatlar Türkiye Ailesi’nin kapıları ve kalbi herkese sonuna kadar açık. Engelsiz bireyleri de partner sporculuğa çağırıyor; herkesi gönüllüğe teşvik ediyor, alkışlarıyla destek vermek isteyenleri tüm etkinliklerimize davet ediyoruz.

Özel sporcularımızın ailelerini de bu bütünün bir parçası yapmak için çalışıyor, onları dinleyerek gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere onlarla beraber yön veriyoruz.

Gönüllü öğrencilerin farkındalığını artırmaya, onlara bu alanda yeni bir kariyer penceresi açmaya ve sevginin bu şekilde çoğalarak yayılacağına gönülden inanıyoruz.

Bağışlarıyla daha fazla özel çocuğumuzun, daha fazla spor dalında, daha geniş coğrafyada oyunlara dahil olmasını sağlayanlara müteşekkiriz; sayenizde geleceği şekillendiriyoruz. Daha çok destek için çalışıyor, bağışların her kuruşunun bu amaç için harcanacağının garantisini veriyoruz.

Daima şeffaf, hesap verebilir, katılımcı, yenilikçi ve toplumsal uyum için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olacağımızı, bunu görev bilinci ile değil aşk ile yapacağımızı taahhüt ediyoruz. 

Ülkemizin daha aydınlık bir geleceğe kavuşması için her bireyin katkısının değerli olduğunu biliyoruz. O kadar değerli ki… ‘Oyun birlikte, hayat birlikte’ diyen herkesin bu hareketin parçası olduğuna, gücümüze güç kattığına inanıyoruz.

Biz, özel çocuklarımızın toplum içinde eşit şartlarda yaşaması için üzerimize düşen her şeyi yapacağımızı taahhüt ediyoruz. Biliniz ki; hedeflerimizi hep yükseğe koyacağız… Ulaştığımız an ise daha yükseği hedefleyeceğiz.

Özel Olimpiyatlar Türkiye

Uşak İlk Defa ‘Oyun Birlikte, Hayat Birlikte! dedi....

Farkındalık yılımıza iddialı başladık...  Yerel yönetimler ile sürdürdüğümüz iş birliklerine Uşak Belediyesi’ni de eklemenin gururunu yaşıyoruz.

Özel ve partner sporcularımız 4 Ekim 2018 Perşembe Günü Uşak’ın kalbi, Atapark’ta buluştu. Manisa ve Afyon’dan gelen 200 özel ve partner sporcumuz şenlik kapsamında karma basketbol, karma bocce, eğlenceli atletizm branşlarının yanısıra sosyal falliyetlerle de eğlenceli bir gün yaşadı. Belediye Başkanı Sayın Nurullah Cahan’ın katılımıyla açılışını gerçekleştirdiğimiz şenlikte özel sporcularımız sahalarda tüm izleyicilere cesaretin, dostluğun ve başarının en güzel örneklerini sergiledi.

Uşak Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Uşak Belediyesi & Özel Olimpiyatlar Türkiye Şenliği’nde halk da özel ve partner sporcularımızı yalnız bırakmadı. Katılımcılarla birlikte 600 kişiye ulaştığımız oyunlar sonunda, tüm sporcularımız madalyalarını gururla göğüslerine taktı.

Özel sporcularımız ve biz Uşak’ı çok sevdik. Seneye daha büyük, daha coşkulu bir etkinlikte buluşmak için sözleştik.Uşak Belediyesi’ne bu sıcak ev sahiplikleri için teşekkür ediyoruz. Uşak Üniversitesi’nden destek olan tüm gönüllülerimize kucak dolusu sevgilerimizi iletiyoruz. Oyun da hayat da sizlerle daha renkli ve daha güzel…

Kırmızı Topumuz Üçüncü Defa Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde....

Özel eğitim gereksinimi olan bireylerin spor yoluyla sosyal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz etkinliklere bir yenisini daha ekledik.

Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları Hazırlık Kampı’nı 15-20 Mayıs tarihleri arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde KKTC’de gerçekleştirdik. Kampa 2019 yılında Abu Dhabi’de gerçekleşecek olan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nda Özel Olimpiyatlar Türkiye’yi temsil edecek  36 özel ve partner sporcumuzla katıldık. 5 gün boyunca karma futbol, atletizm, yüzme, bocce ve masa tenisi branşlarında dolu dolu bir antrenman haftası yaşadık. Sosyal etkinliklerle süslediğimiz kampta unutulmaz deneyimleri heybemize ekledik.

Tüm bu etkinlikler süresince Ege Üniversitesi’nden Çocuk Gelişimi Uzmanımız Ebru Kalyoncu ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü öğrencileri özel ve partner sporcularımızı bir an bile yalnız bırakmadı.

Sıcacık kalplerini bize açan Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne, hocalarına, gönüllü öğrencilerine ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Üçüncü kez Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin konuğu olmak, sizlerle bir arada oyunları ve hayatı güzelleştirmek mutluluk vericiydi. Seneye bir başka etkinlikte görüşmek ümidiyle…

Minik Sporcular Projemiz Büyüyor

Pilot uygulaması 2016 Mart-Mayıs aylarında gerçekleştirilen Minik Sporcular Projemizin 2018 yılı basın toplantısı için Onursal Başkanımız Dilek Sabancı ve özel sporcularımıza destek veren ünlü isimlerle 8 Mayıs 2018’de Feriye’de bir araya geldik. 2-7 yaş arasındaki özel eğitim gereksinimi olan bireylere psiko-motor becerilerini geliştirecek eğitimler verdiğimiz, 11 özel anaokulu, 6 üniversite ile 17 uygulama noktasında hayata geçirilen projemiz büyümeye devam ediyor.

Basın toplantısı ile projenin bu seneki uygulama noktalarını ve hedeflerini tüm kamuoyu ile paylaştık. Onursal Başkanımız Dilek Sabancı, P&G Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü İpek Ersavaş ve Migros Tic. Aş. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zaman’ın sözcülüğü ile duyurulan projeye ünlü isimler de destek verdi. Özel Olimpiyatlar Türkiye paydaşları arasında yer alan Ege Üniversitesi’nden değerli Çocuk Gelişimi Uzmanı Ebru Kalyoncu Minik Sporcular Peojemiz hakkında deneyimlerini basın mensupları ve ünlüler ile paylaştı. Ebru Akel, Işın Karaca ve Özgün sadece basın toplantısına katılmakla yetinmediler formalarını da giyip minik sporcularımızla eğlenceli uygulama istasyonlarında oyunlar oynadılar.

Söz veriyoruz ki Minik Sporcular Projesi’nin tüm özel minik sporculara ulaşması için çalışmaya devam edeceğiz.

Kırmızı topumuz İnönü Üniversitesi’nde...

Bölge oyunlarımızın bu sefer ki durağı Doğu Anadolu’nun incisi Malatya idi... İnönü Üniversitesi’nin muhteşem ev sahipliğinde ilk defa gerçekleştirdiğimiz İnönü Üniversitesi&Özel Olimpiyatlar Türkiye Bölge Oyunları’na Malatya, Artvin, Batman, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun ve Van’dan gelen özel ve partner sporcularımız ile birlikte katılımcı sayısı 300’ü buldu.

Oyunları öncesinde Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek ve İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, birlikte yapılan yeni iş birliğini iyi niyet anlaşması imzalayarak taçlandırdı.

Atletizm, masa tenisi ve karma basketbol branşlarında düzenlenen oyunlarda 150 özel ve partner sporcumuz madalya kazanmanın sevincini yaşadı. Tüm sporcular genel sağlık branşında sağlık taramasından geçirildi. Sporcularımız hem spor branşlarında ter döktü hem de birlikte neler başarabileceklerini tüm izleyicilere kanıtladı.

İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden gelen gönüllü öğrenciler oyunlar süresince sporcularımızı yalnız bırakmadı. Oyunlarda klinik doktorlar, gönüllü öğrenciler, eğitmenler, antrenörler ve sporcularla birlikte kocaman bir Özel Olimpiyatlar Türkiye ailesi olduk. Bu sıcacık ev sahipliği için İnönü Üniversitesi’ne teşekkür ediyor bir sonraki oyunları dört gözle bekliyoruz.

Özel ve partner sporcular Gazi Üniversitesi’nde ‘tek yürek’ oldu

Gazi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Ankara’da yine çok güzel bir bölgesel oyuna imza attık. Düzenlediğimiz ‘Gazi Üniversitesi & Özel Olimpiyatlar Türkiye Bölge Oyunları’ na  180 özel ve partner sporcu katıldı. Atletizm, masa tenisi ve karma basketbol branşlarında düzenlediğimiz oyunlarda, birlikte yarışıp eğlenmenin keyfini yaşayan genç sporcularımız gün sonunda madalya kazanma mutluluğunu da paylaştı. Oyunlara katılan tüm özel ve partner sporcular, Sağlıklı Gülüşler branşında uzman Klinik Direktörlerimiz tarafından sağlık taramasından geçirildi. 

Bu dolu dolu geçen güzel etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan ve tüm organizasyonu sırtlayan Gazi Üniversitesi Spor bilimleri Fakültesi hocalarına, özellikle tüm kalbini bize açan Doç. Dr. E. Levent İlhan’a, gönüllü olarak destek veren güler yüzlü öğrencilerine, oyunlarımıza katılarak bizlere cesaret ve başarıyı canlı olarak gösteren tüm sporcularımıza teşekkür ederiz. 

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nden ‘Özel’ Destek...

 Avrupa Spor Yazarları Birliği’nin(AIPS) Türkiye temsilcisi olan Türkiye Spor Yazarları Derneği ile anlamlı bir işbirliğinin ilk adımını geçtiğimiz günlerde attık.

 

Türkiye Spor Yazarları Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Civelek ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir hazır bulundu. İmza töreninden önce Başkan Oğuz Tongsir’den etkinlik ve projelerimizi destekleyecekleri, daha fazla özel sporcuya ulaşmamız için destek olacakları sözünü aldık...

 

Bu güzel adımın atılmasına değer katan Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir’e ve dernek çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Diliyoruz ki özel eğitim gereksinimi olan bireylerin sosyal ve sportif alanda yer alabilmesi ve sosyalleşmesi için bu güzel adım ışık olacak....

Lüleburgaz Karma Futbol Heyecanımıza Ortak Oldu

Tüm yıl boyunca beraber antrenman ve maçlar yapan Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi takımlarımız, 10-13 Nisan tarihleri arasında Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nde bir araya geldi. Bursa, Kayseri, Kırklareli, Manisa, İzmir, Balıkesir, Erzincan, Kastamonu, Kocaeli, Macaristan ve KKTC’den gelen 140 özel ve partner sporcumuz, ulusal turnuva kapsamında oluşturdukları takımlarla futbol branşında mücadele etti. İlçe meydanında kortej yürüyüşü ile başlayan Ulusal Turnuva’da, özel sporcularımız yeşil sahalarda tüm izleyicilere cesaretin, dostluğun ve başarının en güzel örneklerini sergiledi. Turnuvanın yanı sıra bütün özel ve partner sporcularımız klinik direktörlerimiz tarafından diş ve sağlıklı yaşam branşlarında sağlık taramasından geçirildi.

Lüleburgaz Kaymakamlığı ve Lüleburgaz Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi Ulusal Turnuvası’nda izleyiciler üç gün boyunca sporcularımızı yalnız bırakmadı. Turnuva sonunda tüm sporcularımız madalyalarını gururla göğüslerine takarken, takımlarımız da birer anı kupasını evlerine götürdü.

Özel sporcularımız ve biz Lüleburgaz’ı çok sevdik. Seneye daha büyük, daha coşkulu bir etkinlikte buluşmak için sözleştik. Lüleburgaz Kaymakamlığı ve Lüleburgaz Belediyesi’ne bu sıcak ev sahiplikleri için teşekkür ediyoruz. Bize destek olan tüm gönüllülerimize kucak dolusu sevgilerimizi iletiyoruz. Oyun da hayat da sizlerle daha renkli ve daha güzel…

Tüm yıl boyunca beraber antrenman ve maçlar yapan Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi takımlarımız, 10-13 Nisan tarihleri arasında Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi’nde bir araya geldi. Bursa, Kayseri, Kırklareli, Manisa, İzmir, Balıkesir, Erzincan, Kastamonu, Kocaeli, Macaristan ve KKTC’den gelen 140 özel ve partner sporcumuz, ulusal turnuva kapsamında oluşturdukları takımlarla futbol branşında mücadele etti. İlçe meydanında kortej yürüyüşü ile başlayan Ulusal Turnuva’da, özel sporcularımız yeşil sahalarda tüm izleyicilere cesaretin, dostluğun ve başarının en güzel örneklerini sergiledi. Turnuvanın yanı sıra bütün özel ve partner sporcularımız klinik direktörlerimiz tarafından diş ve sağlıklı yaşam branşlarında sağlık taramasından geçirildi.

 

Lüleburgaz Kaymakamlığı ve Lüleburgaz Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Dilek Sabancı Karma Futbol Projesi Ulusal Turnuvası’nda izleyiciler üç gün boyunca sporcularımızı yalnız bırakmadı. Turnuva sonunda tüm sporcularımız madalyalarını gururla göğüslerine takarken, takımlarımız da birer anı kupasını evlerine götürdü.

 

Özel sporcularımız ve biz Lüleburgaz’ı çok sevdik. Seneye daha büyük, daha coşkulu bir etkinlikte buluşmak için sözleştik. Lüleburgaz Kaymakamlığı ve Lüleburgaz Belediyesi’ne bu sıcak ev sahiplikleri için teşekkür ediyoruz. Bize destek olan tüm gönüllülerimize kucak dolusu sevgilerimizi iletiyoruz. Oyun da hayat da sizlerle daha renkli ve daha güzel…


Erciyes Üniversitesi’nde Özel Olimpiyatlar Ateşi

Erciyes üniversitesi ev sahipliğinde düzenlediğimiz Erciyes Üniversitesi & Özel Olimpiyatlar Türkiye ‘Bölge Oyunları’ 192 özel ve partner sporcumuzun katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

29 Mart tarihinde düzenlediğimiz Bölge Oyunlarımıza, İç Anadolu bölgesinde bulunan 4 ilden 15 özel eğitim kurumu katıldı. Sporcularımız atletizm, karma futbol ve bocce branşlarında ter döktü. Sağlıklı Sporcular projesi kapsamında tüm sporcularımızı klinik direktörlerimiz tarafından diş ve kulak branşında sağlık taramasından geçirildi. Açılış töreninde özel sporculardan oluşan Mehteran takımı izleyicilere coşkulu anlar yaşattı. Oyunlara katılan tüm sporcularımız günün sonunda madalya sevinci yaşayarak evlerine döndü.

Bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan Erciyes Üniversitesi hocalarına ve gönüllü öğrencilerine güler yüzleri ve muhteşem enerjileri için teşekkür ediyor, bir sonraki etkinliği dört gözle bekliyoruz.

Özel Sporcularımıza Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımından Büyük Destek!

Size güzel haberlerimiz var; Turkish Airlines EuroLeague’in sosyal sorumluluk organizasyonu One Team projesi kapsamında, özel sporcularımız haftada bir kez Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımı ile bir araya gelerek antrenmanlar yapmaya başladı. Sporcularımız proje sayesinde hem birlikte spor yapmanın heyecanını keşfederken hem de becerilerini geliştirme şansı yakalayacak.

One Team Projesi altında Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımı ile ortaklaşa hayata geçirdiğimiz bu sekiz haftalık projede,  20 özel ve partner sporcunun düzenli olarak antrenmanlar yapmasını planlıyoruz. Bu hafta 3. Kez biraraya gelen özel ve partner sporcularımız Fenerbahçe Doğuş Altyapı Antrenörü Erman Erel’’in koçluğunda hem eğlenceli dakikalar yaşadılar hem de teknik antrenmanlarını tamamladılar.  8 hafta sürecek bu eğitici ve eğlenceli proje için Fenerbahçe Doğuş Basketbol ailesine teşekkür ediyor, bir hafta sonraki etkinliği dört gözle bekliyoruz.

Adımlarımıza Anlam Katanlara Teşekkür Ederiz...

Antalya’da 4 Mart 2018 tarihinde düzenlenen, birçok sivil toplum kuruluşunun katıldığı Runatolia Maratonu’nda 9 kişilik gönüllü koşu ekibimizle biz de vardık. 10K ve 21K Maratonu’na gönüllü koşucularımızla katılarak adımlarımıza anlam kattık. Koşucularımız arasında sosyal medya fenomeni ve pasta şefi Bengi Kurtcebe ile seyahat fenomeni Uçak Yolcusu da vardı. İlk defa bir sivil toplum kuruluşu için koşan Bengi Kurtcebe ve Uçak Yolcusu ile farkındalık oluşturmak için kırmızı tişörtümüz ve kırmızı topumuzla koşu parkuruna çıktık, adımlarımızı özel sporcularımıza adadık. Koşu kampanyasında toplanan her bağış özel bireylerin diğer bireyler gibi eşit şartlarda spor yapmasına ve sosyalleşmesine olanak veren proje ve etkinliklerde harcanıyor. Belki bir özel sporcuyu evinden çıkarıp başka bir ilde düzenlenen oyunlara götürecek otobüs, belki ilk defa kalacağı bir otel, belki diğer bireylerle aynı masada yiyeceği eğlenceli bir yemek, yeşil sahalarda gol sevinci yaşadıktan sonra takacağı bir madalya ya da spor yapmasına olanak verecek bir malzeme alımı için kullanılacak. 

Koşu kampanyasına başladığımız günden beri bizi yalnız bırakmayan koşucularımız Bengi Kurtcebe’ye,  Uçak Yolcusu’na, Yüzbinkoş Takımından Özgür Aksaman’a  teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Sayenizde daha fazla özel ve partner sporcunun hayatını ve oyununu güzelleştirme şansı yakaladık!  İyi ki varsınız...

  1  2  3  4  Sonraki Sayfa    Son Sayfa >>