• Onların ihtiyacı olan bağışlayıcı bir yaklaşım değil, bağışlarınızla hayatta ve oyunda eşit şartlara sahip olmak. Onların özel oldukları gibi eşit olduklarını da bilmeye ve hissetmeye ihtiyaçları var. Bu yüzden de sizden onları bağışlamanızı değil onlara bağışlamanızı bekliyorlar.

  • Onların ihtiyacı olan bağışlayıcı bir yaklaşım değil, bağışlarınızla hayatta ve oyunda eşit şartlara sahip olmak. Onların özel oldukları gibi eşit olduklarını da bilmeye ve hissetmeye ihtiyaçları var. Bu yüzden de sizden onları bağışlamanızı değil onlara bağışlamanızı bekliyorlar.

Neden Bağış Yapmalıyım ?

Neden Özel Olimpiyatlar Türkiye?


Çünkü Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak özel eğitim gereksinimi olan bireyleri (Zihinsel Engelli bireyler), yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkarıp yaşamın akışı içine çekmek, diğer bireylerle spor ve sosyal alanlarda bir araya gelmelerini sağlayarak, onlara toplumda saygı gören, yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı vermeyi amaçlıyoruz. Dokunduğumuz her özel eğitim gereksinimi olan bireyin daha sosyal daha üretken olması için sporu araç olarak kullanıyoruz. 


Spor neden bu kadar önemli?


Zihinsel engel, engel grupları arasında en sık karşılaşılan grup olmasına rağmen bu özel eğitim gereksinimi olan çocuklar (özel sporcu olarak adlandırıyoruz)  hakkında birçok önyargı mevcuttur. Bunların başında özel sporcuların hiçbir şey başaramayacağı inancı geliyor. Oysaki özel sporcular diğer bireyler gibi birçok spor branşında başarılı olabiliyorlar. Spor vasıtasıyla güçlerini saldırgan eğilimlere değil daha olumlu bir yöne kanalize etme şansı bulabiliyorlar. Bunun yanı sıra sosyalleşmek, toplumla bütünleşmek, özgüven kazanmak ve farklı kültürleri öğrenmek için de spor en etkili araçlardan birisidir. Özel sporculara olan faydalarının yanı sıra, spor diğer bireylerin de özel sporcular hakkında olan olumsuz önyargılarını ortadan kaldırabilecek bir sosyalleşme, kaynaşma aracıdır. Ayrıca sadece spor değil onların sosyalleşmesini sağlayacak sosyal etkinliklerle de tüm etkinlik ve projelerimizi zenginleştiriyoruz. 


Neden bağış yapmalıyım?


Faaliyetlerimize katılan her özel sporcu muhakkak bir madalya kazanıyor. Özel Olimpiyatlar Türkiye’de amaç kazanmak değil sporun birleştirici gücü altında onlara benzersiz bir deneyim yaşatmak. Hayatında ilk defa seyahat eden, ilk defa bir otelde ailesinden bağımsız konaklayan, ilk defa diğer bireylerle sosyal bir ortamda buluşan özel sporcularımız var. Yapacağınız her bağışla onların hayatında büyük bir deneyim şansının kapılarını açmış olacaksınız. Bağışlarınızla belki de ilk defa zihinsel engelli ya da özel eğitim gereksinimi olan birey tanımlamasından sıyrılıp sporcu kimlikleriyle bir şeyler başaran, başarmak için çalışan bireylere şans tanımış olacaksınız.  Bu deneyimler onları birey olarak hayata bağlayan en önemli ‘anlardan’ birisi olacak. 


Bağışım nereye gidecek?


Özel Olimpiyatlar Türkiye olarak yaptığımız tüm etkinliklerde özel ve partner sporcuların ulaşım, konaklama, yeme-içme, spor malzemesi, antrenör ve öğretmenlerin eğitimlerle desteklenmesi, tüm sporcularımızın sağlık taramalarından geçirilmesi gibi temel giderlerinin hepsini biz karşılıyoruz. Dolayısıyla yapacağınız her bağış onların diğer bireyler gibi eşit şartlarda spor yapmasına ve sosyalleşmesine olanak veren proje ve etkinliklere gidecek. Bağışınız belki bir özel sporcuyu evinden çıkarıp başka bir ilde düzenlenen oyunlara götürecek otobüs, belki ilk defa kalacağı bir otel, belki diğer bireylerle aynı masada yiyeceği eğlenceli bir yemek, yeşil sahalarda gol sevinci yaşadıktan sonra takacağı bir madalya ya da spor yapmasına olanak verecek bir malzeme alımı için kullanılacak.  Bağışlarınız her kuruşunu sitemizde yer alan faaliyet raporlarımızdan takip edebileceksiniz. 


Ne kadar bağış yapabilirim?


Yapacağınız bağış miktarı sizin onların hayatında ne kadar büyük değişiklikler yapmak istediğinizle doğru orantılıdır. Ancak bir sporcunun ulaşım, konaklama, spor malzemesi ve yeme-içme gibi masraflarının ortalamasını aldığımızda 120 TL’lik bir rakamla bir sporcunun hayatını değiştirmiş olacaksınız. İster size sunulan rakamlarla tek seferlik, ister her ay düzenli isterseniz de tamamen miktarı sizin belirleyeceğiniz bağışlar yapabilirsiniz. 


Hangi yöntemlerle bağış yapabilirim?


 Havale ile Akbank, Özel Sporcular Spor Eğit.ve Rehabilitasyon Derneği ** Türk Lirası hesabına bağışlarınızı yapabilirsiniz. : TR15 0004 6003 1588 8000 0687 04 . Havale için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

** Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin İl Dernekler Masası’na kayıtlı resmi adı Türkiye Özel Sporcular Spor Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği’dir.


Bağışımı yaptım sizden daha sonra nasıl haber alabilirim?


Bağışlarınızı bizim sistemlerimiz üzerinden yaptığınızda sizinle iletişime geçebilmemiz için bazı bilgileri girmenizi isteyeceğiz. Bu bilgileri girdiğinizde sizlere düzenli olarak hazırladığımız bültenlerle bilgilendirme yapacağız. Ayrıca bu bilgiler size bağışlarınız karşılığında göndereceğimiz teşekkür sertifikaları içinde kullanılacaktır. Bunun haricinde tüm güncel haberlerimize ana sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz. http://www.soturkiye.org.tr Sosyal medyayı da aktif olarak kullanarak tüm takipçilerimizi düzenli olarak bilgilendiriyoruz.  Yine ana sayfamız üzerinden e-bülten üyeliğinde bulunarak bizden düzenli haber alabilirsiniz. Bağışlarla ilgili tüm sorularınız için 0 216 577 37 44 nolu numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Facebook           ozelolimpiyat

Twitter                ozelolimpiyat

Instagram           ozelolimpiyat 


Özel Olimpiyatlar Türkiye, Bağışçı Hakları Beyannamesini kabul eder ve destekler.


Özel Olimpiyatlar Türkiye-TÖSSED olarak, Bağışçılığın gönüllü bir davranış olduğuna, vermenin ve paylaşmanın yaşam kalitemizi arttırdığına inanıyoruz. STK’ların ve projelerinin halkın güvenini ve saygısını kazanmasına, bağışçıların ve potansiyel bağışçıların güvenli ve akıllı bağış yapmasına önem verdiğimiz için bağışçı haklarının arkasında duruyoruz ve destekliyoruz. Bütün bağışçıların aşağıdaki haklara sahip olduğunu kabul ediyoruz.

Bağışçı Hakları:

• STK’nın misyon ve vizyonu, bağışın nasıl kullanılacağı hakkında ve bağışı amaçları doğrultusunda verimli olarak kullanma kapasitesi ve niyeti hakkında bilgilenme,
• Yönetim kurulu ve yöneticiler hakkında bilgi edinme ve yöneticilerin ihtiyatlı ve basiretli bir şekilde görevlerini yerine getirmesini bekleme, 
• Güncel finansal bilgilere ulaşım, 
• Verilen bağışın amacına uygun kullanılacağı konusunda garanti isteme, 
• Uygun bir teşekkür edilmesi, 
• Kanunlara uygun şekilde bağışlarının gizliliğini talep etme, 
• Kurumu temsil eden bütün çalışanların kendisi ile kurduğu bütün ilişkilerin profesyonel düzeyde olmasını talep etme, 
• Bağışı isteyenin gönüllü mü, çalışan mı yoksa sadece bu işi için dışarıdan tutulmuş birisi mi olduğunu bilme, 
• Eğer başkası ile paylaşılacaksa iletişim bilgilerinin listelerden silinmesini isteme, 
• Bağış yaparken soru sorma, anında, doğru ve açık cevapları alma hakkı vardır.