Karma Futbol Projesi

Kuşkusuz Türkiye’de en popüler spor branşlarının başında futbol geliyor. Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin de en popüler karma spor branşlarından birisinin futbol olması bu nedenle şaşırtıcı değil… Tam da bu sebeple 2014 yılında özel ve partner sporcuları tek takım çatısı altında birleştiren bir proje modelini hayata geçirdik; Karma Futbol Projesi.

8-25 yaş arasındaki özel ve partner sporcular bir futbol takımı çatısı altında bir araya gelerek yıl boyunca düzenli antrenmanlar ve turnuvalar düzenliyor. Bütünleştirmek, kaynaştırmak karma sporların en temel amacı… Yeşil sahada tüm farklılıkları ortadan kaldırıp takım olabilmek, takım gibi mücadele etmek ve bunu düzenli aralıklarla gerçekleştirmek de dolayısıyla bu projenin ilk hedefi. Bir karma futbol takımı 6 özel 4 partner sporcunun katılımıyla oluşuyor. Projeyle şu anda 10 ilde 40 karma futbol takımı aktif olarak antrenman ve turnuvalara katılıyor. 240 özel ve 160 partner sporcudan oluşan takımlar yeşil sahada oynamanın yanı sıra önyargıları ortadan kaldırıyor, becerilerini geliştiriyor ve sosyalleşiyor.

Karma takımlar oluşturulurken özel sporcular bulundukları ildeki özel rehabilitasyon merkezlerinden, partner sporcular ise o ildeki yerel spor kulüplerinin altyapı oyuncularından olabileceği gibi okullardan da seçilebiliyor. Buradaki en önemli kriter; aynı sporcuların aynı takımlarda düzenli olarak bir araya gelmeleri ve takım olabilmeleri. Proje süresince düzenlenen 60 antrenman, 60 futbol turnuvası ve 20 sosyal etkinlik heyecanı her zaman zirvede tutuyor. Deneyimli antrenörler eşliğinde düzenlenen antrenmanlarda özel ve partner sporcuların birlikte sportif becerilerini geliştirmesi destekleniyor. Proje kapsamında düzenlenen sosyal faaliyetler arayıcılığı ile özel ve partner sporcuların saha dışında da birlikte vakit geçirmesi, sosyal ortamlarda beraber bulunmaları ve kaynaşmaları da #OyunBirlikte #HayatBirlikte mottomuzu destekliyor.

İlk hayata geçirildiğinde Kral Boudouin Vakfı tarafından desteklenen ve uluslararası bir ödül alan bu proje, 2015-2018 yıllarında Dilek Sabancı tarafından desteklendi. Karma Futbol Projesi şu anda Türkiye ve KKTC’de kurulan 40 karma futbol takımıyla renkli ve bir o kadar da heyecanlı oyunlara tanık oluyor.

Projenin Yürütüldüğü İller

Proje Koordinatörü : Metehan Cengiz – mcengiz@soturkiye.org.tr