Birleştirme Projesi

Özel Olimpiyatların ruhuna işleyen #OyunBirlikte #HayatBirlikte mottomuz, Birleştirme Projesi ile hayata geçerek daha zengin ve daha sürdürülebilir hala geliyor. Bu proje tüm özel ve partner sporcuları her ay sportif alanlarda ve saha dışındaki sosyal ortamlarda tanışmaya, kaynaşmaya ve güzel bir dostluğun ilk adımlarını atmaya davet ediyor. Özel ve partner sporcular yıl boyunca düzenli etkinliklerle buluşuyor, birbirlerini tanıyor, zaman geçirerek kalıcı bir dostluğun temellerini atıyor.

Projenin devamlılığını sağlamak için özel sporcularımızın devam ettiği rehabilitasyon merkezleri/iş okulları ile partner sporcularımızın devam ettiği okulları birbirleriyle eşleştiriyoruz. Eşleşen okullardaki sporcularımız yıl boyunca, hem karma spor branşlarında bir arada mücadele etmenin tadına varıyor hem de birbirinden farklı sosyal etkinliklerle dostluklarını pekiştiriyorlar. Kimi zaman bir futbol maçının ardından sinemaya, tiyatroya, at binmeye ya da mutfak atölyesine katılıyor kimi zaman ise heyecanlı bir basketbol maçı sonrası piknik yaparak eğleniyor ve dinleniyorlar. Bu süre içerisinde özel ve partner sporcularımız sahada ve sosyal alanlarda vakit geçiriyor, önyargıları ortadan kaldırıyor. Tabi ki en güzel dostlukların ilk adımları da bu etkinlikler sayesinde atılıyor.

Özel Olimpiyatlar bünyesinde birçok ülkede başarı ile uygulanan Birleştirme Projesi – Unified School Project- 2014 yılından itibaren Özel Olimpiyatlar Türkiye tarafından kültürel farklılıklar göz önünde bulundurularak yerelleştirilmiş ve ülkemizde uygulanmaya başlamıştır.

Önyargıları ortadan kaldırmayı ve yeni dostlukların filizlendirmeyi hedefleyen bu proje, 2018 yılında 8 ilde hayata geçirilmiş olup 1300’e yakın kişinin hayatına dokunmuştur.

2018-2019 okul döneminde ise proje hedefleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Proje, 2017-2018 uygulama döneminde 8 ilde, 18 okulda gerçekleştirilecektir.
  • Her proje uygulama noktasından 40 sporcu projeye dahil olması olacaktır.
  • Projeye dahil olacak özel ve partner sporcular arasından belirlenecek elçi sporculara; kişisel gelişim ve sosyal tecrübelerini artırmaları, sorumluluk alma duygularının gelişmesi, lider özellikleriyle diğer gençler için rol model olmaları ve yaratıcılıklarını geliştirmeleri hedeflenmektedir.
  • Eşleştirilme yapılan okullarda ayda en az iki sosyal etkinlik ve bir karma spor faaliyeti gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Projenin Yürütüldüğü İller

Proje Koordinatörü : Recep Küçük – rkucuk@soturkiye.org.tr