Birleştirme Projesi

Özel Olimpiyatların ruhuna işleyen #OyunBirlikte #HayatBirlikte mottomuz, Birleştirme Projesi ile hayata geçerek daha zengin ve daha sürdürülebilir hala geliyor. Bu proje tüm özel ve partner sporcuları her ay sportif alanlarda ve saha dışındaki sosyal ortamlarda tanışmaya, kaynaşmaya ve güzel bir dostluğun ilk adımlarını atmaya davet ediyor. Özel ve partner sporcular yıl boyunca düzenli etkinliklerle buluşuyor, birbirlerini tanıyor, zaman geçirerek kalıcı bir dostluğun temellerini atıyor.

Projenin devamlılığını sağlamak için özel sporcularımızın devam ettiği rehabilitasyon merkezleri/iş okulları ile partner sporcularımızın devam ettiği okulları birbirleriyle eşleştiriyoruz. Bu okullarda tamamen gönüllülerin yönetiminde olan Özel Olimpiyatlar Türkiye öğrenci kulüpleri kuruyoruz. Bu kulüpler sürekli olarak sportif ve sosyal etkinliklerde bir araya geliyor. Eşleşen okullardaki sporcularımız yıl boyunca, hem karma spor branşlarında bir arada mücadele etmenin tadına varıyor hem de birbirinden farklı sosyal etkinliklerle dostluklarını pekiştiriyorlar. Kimi zaman bir futbol maçının ardından sinemaya, tiyatroya, at binmeye ya da mutfak atölyesine katılıyor kimi zaman ise heyecanlı bir basketbol maçı sonrası piknik yaparak eğleniyor ve dinleniyorlar. Bu süre içerisinde özel ve partner sporcularımız sahada ve sosyal alanlarda vakit geçiriyor, önyargıları ortadan kaldırıyor. Tabi ki en güzel dostlukların ilk adımları da bu etkinlikler sayesinde atılıyor.

Özel Olimpiyatlar bünyesinde birçok ülkede başarı ile uygulanan Birleştirme Projesi – Unified School Project- 2014 yılından itibaren Özel Olimpiyatlar Türkiye tarafından kültürel farklılıklar göz önünde bulundurularak yerelleştirilmiş ve ülkemizde uygulanmaya başlamıştır.

Önyargıları ortadan kaldıran, yeni dostlukların filizlendiren bu proje, 2014 yılında dört ilde hayata geçirilmiş yaklaşık 1000’den fazla özel ve partner sporcunun hayatına dokunmuştur.

2017-2018 okul döneminde ise proje hedefleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • Proje 2017-2018 uygulama döneminde 8 ilde, 16 okulda gerçekleştirilecek.
  • Her bir okuldan en az 30’ar öğrenci projeye dahil edilecek.
  • Projede eşleştirilen okullardan birinde Özel Olimpiyatlar Kulübü kurulacak.
  • Her bir kulüpten en az iki öğrenci lider sporcu olacak şekilde desteklenecek. Bu lider sporcular arkadaşlarına örnek olacak şekilde projede aktif rol (etkinlik düzenleme, arkadaşlarının arasında koordinasyon vs) alacak.
  • Eşleştirilme yapılan okullarda ayda en az iki sosyal etkinlik ve bir karma spor faaliyeti gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Projenin Yürütüldüğü İller

Detaylı bilgi için Birleştirme Proje Asistanı: Fulya İzel Öğmel – iogmel@soturkiye.org.tr